Zimná Univerziáda nebude. FISU zrušilo podujatie pre COVID-19

Najväčšie podujatie univerzitného športu organizátori zrušili pár dní pred začiatkom. Dôvodom je nebezpečná pandemická situácia a rozšírenie novej mutácie koronavírusu.

Približne 50 športovcov, členovia organizačného tímu, médiá, lekári a fyzioterapeuti. Slovenská reprezentácia a ani žiadne iné sa na zimnú Univerziádu v švajčiarskom meste Lucern nedostanú. Oragnizátor Medzinárodná federácia univerzitného športu (FISU) sa na poslednú chvíľu rozhodol podujatie zrušiť. Príčinou je nová mutácia vírusu COVID-19 a s ňou súvisiace opatrenia v hostiteľskej krajine.

„Nový variant, ktorý dostal názov Omikron, považuje WHO za znepokojivý. Aby sme zabránili šíreniu vo Švajčiarsku a potlačili ho, zaviedla Švajčiarska federálna vláda okrem iného aj cestovné obmedzenia pre krajiny, ktoré sa nachádzajú na karanténnom zozname. Ako dôsledok týchto oficiálnych obmedzení sa Zimná Univerziáda 2021 nemôže konať,” informuje FISU vo svojej oficiálnej správe.

Okrem športovcov by tak do karantény spadli aj zástupcovia médií a členovia a zamestnanci organizačného výboru. Mnohým by tiež mohol byť odoprený vstup do krajiny. FISU a Olympijský výbor považujú zdravie za prioritu číslo jeden, ale rozhodovanie sa pre tento krok nebolo jednoduché.

„Správa o zrušení tohto športového sviatku zasiahla najmä športovcov, pre ktorých je Univerziáda jedným z kľúčových podujatí športového života. Samozrejme, v aktuálnej situácii rozhodnutiu vyšších orgánov rozumieme a plne ich rešpektujeme. Zdravie je prvoradé a ja verím, že sa nám podarí vyslať slovenských reprezentantov na zahraničné súťaže čo najskôr,” hovorí Július Dubovský, prezident Slovenskej asociácie univerzitného športu.