Kazaň 2013LETNÁ SVETOVÁ UNIVERZIÁDA KAZAŇ 2013

Na Svetovej letnej univerziáde 2013 v Kazani v medailovej bilancii obsadilo Slovensko celkové 35. miestojednou zlatou, troma striebornými a dvomi bronzovými medailami. Triumf patril domácemu Rusku, ktoré získalo 292 medailí (155-75-62). Druhá skončila Čína vzhľadom na vyšší počet zlatých medailí so 77 cennými kovmi (26-29-22) pred tretím Japonsko, ktoré si ich pripísalo 84 (24-28-32). V Kazani štartovalo 70 slovenských športovcov v 17 športoch. V Kazani dosiahli najlepšiu bilanciu od športového sviatku vysokoškolákov v sicílskej Catanii 1997, kde Martina Moravcová získala štyri zlaté medaily a tenisti pridali dva bronzové kovy. (zdroj SITA 17.7.2013) Univerziáda odštartovala v sobotu 6. júla a celý projekt stál ruských organizátorov takmer 7,5 miliardy eur. Celkovo sa predstavilo v Kazani takmer 8000 športovcov, ktorí súťažili v 27 športoch, odovzdaných bolo 1165 medailí (353-351-461). Súťažilo sa v 27 športoch na 49 športoviskách, z ktorých 30 bolo postavených špeciálne pre potreby Univerziády. Najbližšia 28. Svetová letná univerziáda sa bude konať v roku 2015 a hostiteľom bude Južná Kórea

Na Svetovej letnej univerziáde 2013 v Kazani Slovenská republika mala zastúpenie v 17 športoch: atletika, šerm, gymnastika, beltwrestling, šach, veslovanie, kanoistika, plávanie, stolný tenis, bedminton, streľba, volejbal,  džudo, zápasenie, sambo, tenis, volejbal.
Vedúcim výpravy bola Mgr.Alena Cepková,PhD., zástupcom vedúceho výpravy bol PhDr Anton Znášik, a člen výpravy bola Ing.Lucia Badáňová,PhD.
 

ATLETIKA

Športovci: Roman Turčáni (100 m), Jozef Repčík (800 m), Martin Kučera (400 m prek.), Marcel Lomnický (kladivo), Katarína Berešová (polmaratón), Mária Czaková (chôdza 20 km), Nikola Lomnická (kladivo)
Vedúci výpravy: Marcel Lopuchovský

Hod kladivom –Marcel Lomnický  striebro

Prvú  medailu pre Slovensko vybojoval kladivár Marcel Lomnický. V dramatickej súťaži o svojom druhom mieste rozhodol záverečným hodom, v ktorom vylepšil svoj dovtedy najdlhší pokus o 95 cm na 78,73, čo je jeho osobný rekord (doteraz 78,15 v Štetíne 15. júna 2013) a preskočil domáceho Sergeja Litvinova.

Beh na 400m prekážky –Martin Kučera  zlato

Tri behy za tri dni a tri osobné rekordy. Dvadsaťtriročný Bratislavčan, absolvent Prírodovedeckej fakulty UK Martin Kučera behá 400 m prek. len tri roky, no na svetovej univerziáde získal zlatú medailu, s ktorou nikto nerátal. Zvíťazil časom  49,79.

Beh na 800m - Jozef Repčík  striebro

Slovenský reprezentant Jozef Repčík získal na 27. Svetovej letnej univerziáde v Kazani striebornú medailu vo finále behu na 800 m. Dvadsaťšesťročný šprintér dobehol do cieľa v jeho najlepšom tohtosezónnom čase 1:47,30 minúty

Maria Czákova  v chôdzi na 20km v náročných podmienkach (profil trate – pri kilometrovom okruhu mala 200 m úsek s 7% prevýšením) obsadila 10. miesto a potvrdila b limit na MS v Moskve. Katarína Bérešová na 20km polmaratóne skončila na  12.mieste. Nikola Lomnická obsadila v hode kladivom 7.miesto.

 

KANOISTIKA

Športovci:

K2 na 200 m –  Miroslav Zaťko, Ľubomír Beňo striebro

K2 na 500 m –  Miroslav Zaťko, Ľubomír Beňo 5.miesto

C1 500m –   Matej Rusnák 6.miesto

C1 1000m -   Matej Rusnák 4.miesto

K1 200m –  Miroslav Zaťko 5.miesto

Vedúci výpravy: Ladislav Belovič

V K2 na 200m bolo vidieť odhodlanie a bojovnosť  Miroslava Zaťku a Ľubomíra Beňa, vedeli že pokiaľ nie teraz tak už možnosť uspieť na tomto podujatí nebude. Hneď od štartu boli vpredu a odchádzali im iba olympijsky víťazi. Počas trate ani raz nezaváhali a dopádlovali si strieborné kovy. Pred Slovákov sa dostali len suverénne víťazní Rusi Jurij Postrigaj a Alexander Djačenko -  olympijskí víťazi, majstri sveta aj Európy, ktorí mali pred Zaťkom s Beňom náskok 1,437 sekundy. Výborné výsledky dosiahol Matej Rusnák v C1 1000m, kde skončil na 4.mieste a v C1 500m, kde skončil na 6.mieste. Miroslav Zaťko obsadil v K1 200m na 5.mieste.

 

STREĽBA

Športovci:

športová puška na 60 výstrelov - Jana Hyblerová  bronz, ŠPu 3x20 27.miesto

mužský trap tímov –Matúš Dudo, Michal Slamka, Boris Stanko  bronz

Skeet Monika Zemková 4.miesto

 Trap Lucia Boorová,  Trap Mária Markovičová, Trap Nina Slamková

 Skeet Filip Kucharovič 11.miesto,  Skeet Peter Zemko, Filip Tekula,

RpP 10m, 50m Ivan Sisák,

RpP 3x20Lukáš Daniel 15.miesto,

Vedúci výpravy: František Fecko, Ivana Švecová, Juraj Sedlák, Vladimír Slamka

Jana Hyblerová v športovej puške na 60 výstrelov sa zo svojho prvého medailového úspechu tešila. Konečne sa jej podarilo prelomiť šnúru štvrtých miest a získala bronzovú medailu. Od boja o zlato ju delil jeden presný výstrel. kvalifikácii výkonom 570 b. na 27. mieste, keď najlepší výsledok dosiahla v polohe ležmo 194.  Športoví strelci v trape tímov v zložení Matúš Dudo, Michal Slamka a Boris Stanko nazbieral 329 bodov, pričom za víťaznými Talianmi zaostal o 22 bodov. Monika Zemková skončila v skeete na 4.mieste.

 

BEDMINTON

Športovci: Monika Fašugová, Jarlím Vícen

Vedúci výpravy: Ján Fiľ

Pre oboch slovenských reprezentantov sa skončila univerziáda hneď v úvodných kolách súťaží jednotlivcov, Monika Fašungová nestačila na hráčku z Hongkongu Wing Sun Kam (16:21, 20:22) a Jarolíma Vícena nepustil ďalej Soon Huat Goh z Malajzie (14:21, 22:24).

 

BELT ZÁPASENIE VOĽNÝM ŠTÝLOM

Športovci: Katarína Čarná – 5.miesto, Eduard Vidra  

Vedúci výpravy: Maroš  Lazár

Na medailu siahala aj Katarína Čarná v belt zápasení vo voľnom štýle. V súboji o bronz prehrala s Rušanou Nuzjavovovou z Turkménska 3:8.
Slovenský belt zápasník Eduard Vidra neprešiel utorňajšou kvalifikáciou do 80 kg, keď nestačil na litovského reprezentanta Domasa Zimkusa (0:4).

 

DŽUDO

Športovci: Marek Pentka (do 60 kg), Martin Zagorov (do 73 kg), Ivana Komlóšiová (do 63 kg)

Vedúci výpravy: Rastislav Mezovský

Džudistka Ivana Komlóšiová zvíťazila v druhom kole súťaže žien v hmotnostnej kategórii do 63 kg nad Nik Norbaizura Nik Azmanovou z Malajzie na ippon. V 3. kole však rovnakým spôsobom prehrala s Poľkou Halimou Mohamed Seghirovou a v ďalších bojoch už nepokračovala. Pentka po prehre s Pelim z Brazílie ďalej nepokračoval. Zagorov  po 4.zápasoch skončil na 9.mieste.

 

PLÁVANIE

Športovci:     

50m motýlik Katarína Listopadová 17.miesto

200m znak    Karin Tomečková 18.miesto

100m prsia   Tomáš Klobučník 11.miesto

100m prsia   Zuzana Mimovičová  20.miesto

Vedúci výpravy: Juraj Skála

 

SAMBO

Športovec: Jakub Babiar

Vedúci výpravy: Igor Šašurin

Slovenský reprezentant v bojovom športe sambo Jakub Babiar neuspel v kategórii mužov do 62 kg.

 

STOLNÝ TENIS

Športovci: Barbora Balážová, Soňa Hudecová, Kristián Kobes, Jakub Figeľ

Vedúci výpravy: Valentína Popová

Slovenskí stolní tenisti Jakub Figeľ a Kristián Kobeš  si vybojovali  postup do vyraďovacích bojov z prvého miesta. Avšak do šestnásťfinále  sa neporadilo postúpiť žiadnemu zo slovenských zástupcov.

 

ŠACH

Športovci: Monika Motyčáková, Marián Jurčík, Tamás Petényi, Štefan Mazúr

Po deviatich kolách sa najúspešnejším slovenským reprezentantom v Rusku v šachu stal Tamás Petényi

 

ŠERM

Športovci: Dagmar Barániková (kord) 22.miesto, Štefan Cipár (kord), Michaela Cellerová (fleuret)

Vedúci výpravy: Ing.Miroslav Baránik

Vo vyrovnanom súboji a silnej konkurencii Barániková Dagmar skončila na 22.mieste . Kordista Štefan Cipár prehral všetkých päť zápasov v základnej I-skupine, fleuretistka Michaela Cellerová vyhrala v základnej F-skupine iba jediný duel. Ani jeden z nich tak nepostúpil do vyraďovacích bojov.

 

ŠPORTOVÁ GYMNASTIKA

Športovci:

viacboj Mária Homolová  35.miesto

viacboj Slavomír Michniak  39.miesto, kôň 33.miesto

Vedúci výpravy:Peter Krištof

 

TENIS

Športovci: Michal Pažický, Karin Morgošová, Nikola Vajdová 

Vedúci výpravy: Ladislav Macko

Pri celkovom hodnotení treba konštatovať, že naši síce nedosiahli výraznejší úspech, ale vo dvojhrách prehrali so súpermi, ktorí boli na rebríčku oveľa lepšie umiestnení. U mužov bol Pažického premožiteľ Kravčuk v ATP rebríčku 179, kým náš hráč 1084, u žien Morgošová vo WTA rebríčku 471, jej premožiteľka Luangnam 214, Vajdová 667, jej súperka Zagorská 461.

 

VESLOVANIE

Športovec: skif ľahkých váh Richard Vančo 7.miesto

Vedúci výpravy: Matúš Vančo

Richard Vančo v B-finále skifu ľahkých váh sa hneď po štarte dostal do vedenia a zvíťazil suverénnym spôsobom. Celkovo tak obsadil 7. priečku.

 

VOLEJBAL ŽENY

nahrávačky: Katarína Dudová (Frýdek-Místek/ČR), Jaroslava Smataníková (Slávia EU Bratislava)
smečiarky: Erika Salanciová, Miroslava Kuciaková (obe Slávia EU Bratislava), Dominika Drobňáková (Doprastav Bratislava), Romana Hudecová (COP Nitra)
blokárky: Jaroslava Pencová, Michaela Abrhámová (obe Doprastav Bratislava) Simona Kóšová (Slávia EU Bratislava)
univerzálky: Monika Stankovianska (Doprastav Bratislava), Paula Kubová (VK Spišská Nová Ves)
libero: Dominika Valachová (Aachen/Nem.)

Vedúci družstva :Miroslav  Čada,  Michal Matušov, Ján Sirocký, Jozef Sklenár

Slovenské volejbalistky v ťažkej skupine, kde mali za súperky  ázijske tímy, neuspeli vo svojom prvom vystúpení na 27. Svetovej letnej univerziáde v Kazani. V základnej C-.skupine podľahli súperkám z KĽDR 0:3.  Prekvapil ich hlavne rýchly útočný systém aziatok.  V  druhom stretnutí, kde boli pripravené na tento spôsob hry  už zdolali Čínu 3:1.  V treťom rozhodujúcom zápase dievčatá vyhrávali 2:1, ale nedokázali udržať obranu a nakoniec ich zdolali rýchle útoky súperiek a  podľahli družstvu Taiwanu 2:3 a vypadli zo skupiny. V ďalších bojoch  s prehľadom vyhrali nad USA, Hongkogom a ČR a umiestnili sa na 9.mieste a dokázali, že majú výbornú výkonnostnú úroveň.

 

VZPIERANIE

Športovci: Matej Kováč  8.miesto, Radoslav Tatarčík  12.miesto

Vedúci výpravy: Štefan Korpa

Slovenský reprezentant vo vzpieraní Matej Kováč skončil vo finále do 105 kg na ôsmom mieste s celkovým počtom 367 (167+200) zodvihnutých kíl. Zlatú medailu získal Ruslan Nurudinov z Uzbekistanu (412 kg). Radoslav Tatarčík sa umiestnil vo váhovej kategórii nad 105 kg na 12. priečke s výslednou zodvihnutou váhou 344 kg (164+180).

 

ZÁPASENIE           

Športovci:

voľný štýl do 66 kg Peter Obžera  - 22.miesto

voľný štýl do 48 kg - Lenka Matejova - 13.miesto

grécko-rímsky do 120 kg David Lengyel - 13.miesto

Vedúci výpravy: Andrej Fašánek

 

Športovcov a realizačný tím prijal dňa 22. 07. 2013 aj minister školstva Dušan Čaplovič. Ocenil športovcov za ich vytrvalosť , oddanosť športu a skvelú reprezentáciu Slovenskej republiky a ich škôl.