Na Zimnom štadióne Vladimíra Dzurillu sa 3. novembra 2016 konal už štvrtý ročník Hokejového turnaja univerzít. Celé podujatie opäť organizovala Slovenská asociácia univerzitného športu v spolupráci so Slovenským zväzom ľadového hokeja, Mestskou časťou Bratislava - Ružinov a Ružinovským športovým klubom.

V porovnaní s minulým rokom sa turnaja zúčastnilo šesť mužstiev. Šestica tímov bola rozdelená do dvoch trojčlenných skupín, z ktorých prvé dva tímy postupovali do semifinále a zvyšné dva celky si to rozdali o konečnú 5. priečku. Samotným zápasom ešte predchádzalo slávnostné otvorenie, na ktorom sa mladým hokejistom prihovoril aj generálny sekretár SZĽH Róbert Pukalovič.

Trenčania zaskočili aj minuloročného finalistu

 V A-skupine boli miernym favoritom hokejisti Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ktorí prvý ročník vyhrali a vlani prehrali až vo finále. Mužstvo spod Zobora začalo veľmi dobre a s prešovskou univerzitou si poradilo 4:2. V tomto dueli sa zaskvel najmä trojbodový Edmund Piačka, ktorý pôsobí aj v A-tíme Nitry. V druhom stretnutí mali Nitrania potvrdiť svoj postup, ale narazili na tvrdý odpor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka. Tá predviedla veľmi kvalitný výkon a zaslúžene vyhrala 4:1. V poslednom zápase skupiny mali reálnu šancu na postup všetky tri mužstvá, no čierny Peter napokon ostal v rukách Prešovskej univerzity v Prešove. Šarišania v taktickej bitke prehrali s trenčianskym výberom 0:1 po samostatných nájazdoch, keď sa ako jediný v piatej sérii presadil Aslamkhanov Ruslan. Zaujímavosťou je, že vôbec po prvýkrát sa stalo, že na Hokejovom turnaji univerzít nepadol gól v riadnom hracom čase.

Obhajca titulu si v skupine schuti zastrieľal

Základná B-skupina sa mala niesť v znamení jasnej dominancie obhajcu posledných dvoch titulov, hráčov Univerzity Komenského v Bratislave. No a papierové predpoklady sa do bodky naplnili. V úvodnom stretnutí nedala UK súperovi z Technickej univerzity Košice žiadnu šancu a uštedrila mu debakel 13:1. Bratislavčania si schuti zastrieľali aj v zápase proti Žilinskej univerzite v Žiline, ktorú napriek slabšej prvej tretine zdolali 10:3. Čiernou škvrnou tohto duelu bolo nepríjemné zranenie domáceho hráča Jerguša Čániho, ktorého museli krátko pred koncom odniesť z ľadu na nosidlách. V poslednom súboji tejto skupiny medzi košickou a žilinskou univerzitou sa rozhodovalo o druhom postupujúcom a napokon z toho bola dráma ako hrom. Zápas sa po troch tretinách skončil nerozhodne 4:4 a o úspechu TUKE rozhodol premeneným samostatným nájazdom Marek Magic.

Víťazi skupín s hladkým postupom do finále

V semifinálových zápasoch potvrdili úlohu favorita obaja víťazi jednotlivých skupín. Univerzita Komenského v Bratislave tentokrát dvojciferný počet gólov nestrelila, no v repríze minuloročného finále triumfovala nad Nitrou po výsledku 4:1. Jej finálovým súperom sa stala Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka, ktorá v druhom semifinále zdolala Technickú univerzitu Košice jednoznačne 6:1. V popoludňajších hodinách sme spoznali aj víťaza súboja o konečné piate miesto. V zápase dvoch sklamaných mužstiev uspeli hráči z Prešova, ktorí zdolali Žilinčanov jasne 4:0. 

Finále rozhodol jediný gól, bronz putuje pod Zobor

Finálový duel bol súbojom najlepšieho útoku s najlepšou obranou na turnaji. Prvé dve tretiny boli veľkou taktickou bitkou s miernou prevahou na strane domácich hráčov. Až prišla 35. minúta a v nej rozhodujúci gól finálového zápasu z hokejky Filipa Hudeca. Hokejový turnaj univerzít 2016 tak po tesnom víťazstve 1:0 ovládli hráči Univerzity Komenského v Bratislave, ktorí získali zlaté medaily už po tretíkrát v rade. Hráčom Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka napriek sympatickým výkonom počas celého turnaja napokon zostali „len“ strieborné medaily. Zápas o bronz bol jednoznačnou záležitosťou mužstva Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ktorá doslova rozdrvila Technickú univerzitu v Košiciach 14:0, čím vytvorila nový rekord tohto podujatia.

Herne vyčnieval najmä Martin Kalináč

Hlavnou hviezdou turnaja sa stal Martin Kalináč z tímu Univerzity Komenského. Ten si prevzal cenu nielen za najlepšieho útočníka, ale aj za najproduktívnejšieho hráča turnaja. Celkovo zaznamenal v štyroch dueloch 16 bodov s bilanciou 8 gólov a 8 asistencii. „Nepovedal by som, že je odlišný od iných hráčov. Martin svojim prístupom, srdcom pre hokej a výkonnosťou dokáže strhnúť tím. Dal sa na vysokoškolské štúdium, spojil hokej so školou a má na to, aby hral aj v najvyššej súťaži mužov,“ povedal po turnaji tréner tímu UK Igor Tóth. Najlepším brankárom turnaja sa stal nitriansky Filip Lűley a najlepším obrancom kapitán domáceho tímu Nikolas Ketner. Cenu fair play získalo mužstvo Technickej univerzity Košice.

Konečné poradie:

1. Univerzita Komenského v Bratislava

2. Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne

3. Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

4. Technická univerzita v Košiciach

5. Prešovská univerzita v Prešove

6. Žilinská univerzita v Žiline

Povedali o turnaji:

Július Dubovský (prezident SAUŠ): „Tento ročník mal vynikajúcu úroveň. Turnaj potvrdil, že jeho úroveň stúpa a tímy ukazujú stále väčšiu vyrovnanosť. A to aj napriek tomu, že tento ročník tu bolo len šesť tímov, keďže Banská Bystrica hrá Európsku hokejovú univerzitnú ligu a STU nedokázala zložiť tím. Organizácia bola vynikajúca, už je to zabehnutý systém aj vďaka podpore Mestskej časti Ružinov a Slovenského zväzu ľadového hokeja. Na čom by sme chceli ale do budúcnosti popracovať je divácka návštevnosť a atmosféra v hľadisku. To je naša spoločná úloha aj s rektormi univerzít, ktoré sa tu zúčastňujú.“

Igor Tóth (tréner tímu UK v Bratislave): „Tento turnaj sme vyhrali tretíkrát za sebou.  Čo sa týka výkonnosti, v podstate sa to nejako výnimočne nezmenilo, vedeli sme do akých podmienok ideme, nakoľko sa tento turnaj organizuje už štvrtý rok. Svojou kvalitou je z roka na rok lepší, čo potvrdzujú aj hráči, ktorí tu hrajú. Napríklad, za mužstvo Trenčína hrali až štyria chlapci, ktorí pôsobia v Tipsport lige.“

Róbert Pukalovič (generálny sekretár SZĽH): „Tento turnaj je na spestrenie hokejovej driny chalanov v kluboch alebo reprezentáciách. To znamená, že sem sa idú jednak ukázať a jednak uvoľniť a podebatovať.  Tento turnaj nie je pre nich odrazovým mostíkom do profesionálneho hokeja. V budúcnosti však máme ambíciu spolupracovať aj s Európskou univerzitnou hokejovou ligou.“

Autori: Miroslav Kováčik a Jakub Kocourek.