Univerzitným športovcom roka 2015 je športový strelec Filip Marinov

* FOTOGALÉRIA 

Výsledky ankety Slovenskej asociácie univerzitného športu (SAUŠ) vyhlásili 10. decembra v Aule Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Marinov na tróne pre najlepšieho športovca vystriedal vlaňajšiu víťazku - karatistku Ingrid Suchánkovú. "Toto ocenenie som určite nečakal. Bolo tu totiž veľa ďalších športovcov, ktorí by si ho za svoje výkony taktiež zaslúžili. Ďakujem chalanom z tímu, Slovenskému streleckému zväzu a aj trénerom. Je náročné zvládať štúdium popri súťažnom športovaní, ale zatiaľ sa mi to darí a verím, že to tak bude pokračovať. Mojím cieľom je neustále sa zlepšovať. Rád by som štartoval aj o dva roky na Svetovej letnej univerziáde. Na tú tohtoročnú budem mať krásne spomienky, bolo to veľkolepé podujatie podobné olympiáde," povedal Marinov, ktorého veľkým vzorom je krajan Erik Varga - dvojnásobný majster sveta v trape.

Okrem Marinova získali ocenenia ďalší športovci, ktorí v tomto roku úspešne reprezentovali Slovensko na Svetovej zimnej univerziáde (Štrbské Pleso a Osrblie, Granada) - biatlonistka Paulína Fialková, akrobatická lyžiarka Zuzana Stromková, reprezentanti v alpskom lyžovaní Jana Gantnerová a Matej Falat, krasokorčuliari Federica Testa a Lukáš Csölley. Úspešní boli Slováci aj na SLU v Gwandžu, odkiaľ si cenné kovy okrem športových strelcov priniesli skokan do výšky Matúš Bubeník a plavkyňa Katarína Listopadová.

V kategórii kolektívnych športov dostali cenu Florbal FBC Grasshoppers AC Uniza Žilina, Volejbalový klub Slávia EU Bratislava a florbalový klub Akademik TU Košice.

Súčasťou bohatého kultúrneho programu bola aj videoprojekcia zo Svetovej letnej univerziády 1995 v japonskej Fukuoke, kde získala dve medaily (zlato na 100 m v.sp. a bronz na 200 m pol. pr.) legendárna plavkyňa Martina Moravcová. O zábavu prítomných v sále sa starala speváčka Zuzana Winklerová, študentka Ekonomickej univerzity a finalistka súťaže Česko-Slovensko má talent, mažoretky a folklórny súbor Ekonóm.

V priestoroch Auly Ekonomickej univerzity odovzdali tiež ocenenia za dlhoročnú spoluprácu a prínos v oblasti univerzitného športu a ocenenia za rozvoj a podporu univerzitného športu. Na pódium vystúpili aj funkcionári ocenení za prínos počas SZU na Štrbskom Plese a v Osrblí.

 

Oceňovanie za prínos počas Univerziády 

Michal Sýkora - Starosta obce Štrba a člen Organizačného výboru Univerziády

Benjamín Leitner - Riaditeľ NBC Osrblie

Dušan Hamar - Podpredseda lekárskej komisie FISU a člen organizačného výboru Univerziády

Július Dubovský - prezident SAUŠ a člen Organizačného výboru Univerziády

Peter Hamaj - Generálny sekretár organizačného výboru Univerziády

 

Ocenenie dobrovoľníčky za amatérske video natočené počas Univerziády –  Ivana Fedusová

Ocenenie pre dlhoročných spolupracovníkov, funkcionárov a úspešných trénerov

Ing. Ján  Peteja 

Člen SLÁVIE  ŽU Žilina od roku 1966, nositeľ VI. Danu, tréner III. triedy v džude, skúšobný komisár I. triedy. Je bývalým trojnásobným Akademickým majstrom Slovenska v džude.

Od roku 1970 je trénerom mládeže a vychoval radu majstrov Slovenska a reprezentantov Slovenska. V TJ vykonáva funkciu predsedu oddielu džudo a člena VV Slávie ŽU Žilina. Vysokoškolský šport zastupuje ako funkcionár a v štruktúrach  Slovenského zväzu judo.

PaedDr. Imrich Staško    

Učiteľ Ústavu telesnej výchovy a športu Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. Počas svojej 41 ročnej práce učiteľa na vysokej škole prispel k výchove a zdokonaľovaniu športových zručností a pohybových aktivít tisícov svojich študentov. Ako dlhoročný funkcionár VŠTJ sa úspešne  podieľa na rozvoji a napredovaní nielen svojej materskej TJ ale aj celkove na vysokoškolskom športe na Slovensku.

Dosiahol úspechy pri vedení študentov - futsalistov a futbalistov UPJŠ Košice a Východoslovenského regiónu na súťažiach akademikov SR ako sú SU, AM SR, Finále univerzít a iné.  

PaedDr. Ľubomír Kalečík, PhD.

Učiteľ Katedry športov v prírode a plávania FTVŠ UK Bratislava, tréner plavcov vysokoškolskej ligy.

Oceňujeme ho za dlhoročnú, úspešnú reprezentáciu FTVŠ UK na vysokoškolskej lige v plávaní, kde pôsobí ako organizátor, tréner, rozhodca.

prof. Yvetta Macejková, PhD.      

Učiteľka Katedry športov v prírode a plávania FTVŠ UK Bratislava, prezidentka vysokoškolského klubu, trénerka plávania. Oceňujeme ju aj pri príležitosti životného jubilea za dlhoročnú trénerskú prácu s deťmi a mládežou, čím dlhodobo a systematicky s perspektívou vytvára základy budúcej reprezentácie Slovenska v plávaní (napr. Listopadová), za úspešnú organizačnú prácu so študentmi fakulty, ktorí počas štúdia na FTVŠ UK dokážu zvládať aj reprezentačné povinnosti v plávaní.

Mgr. Eva Matulníková

Predsedkyňa VŠK Ekonóm, oceňujeme ju pri príležitosti životného jubilea, dlhoročnej funkcionárskej práci v univerzitnom športe a tiež ako trénerky univerzitných družstiev Slovenska v hádzanej.

Doc. PhD. Zdenko Belaj, CSc.

Predseda nitrianskeho krajského športového centra, prezident tenisového klubu TK SPU AX Výstavníctvo Nitra, pôsobil ako tréner, má za sebou 10 letných a 4 zimné univerziády, na ktorých bol ako tréner či funkcionár. Oceňujeme ho aj pri príležitosti jeho okrúhleho životného jubilea (70rokov).

PhDr. Anton Znášik

Generálny sekretár SAUŠ. Najskôr pôsobil v Telovýchovnej jednote Slávia UK Bratislava ako tréner, metodik a tajomník. Posledných 24 rokov vykonáva funkciu predsedu TJ. Zaslúžil sa o rozvoj telovýchovnej jednoty, športovej výchovy u mládeže a študentov. Oceňujeme ho aj pri príležitosti jeho okrúhleho životného jubilea (60rokov).

PaedDr. Jozef Žídek

Dlhoročný funkcionár zväzu technických športov na Slovenskej technickej univerzite, tréner a organizátor VŠ súťaží v streľbe.

 

Poďakovanie organizátorom: Finále univerzít SR

Volejbal - Mgr. Terézia Slančová - VŠ učiteľ fakulty športu Prešovskej univerzity so špecializáciou na volejbal

Futsal- Mgr. Dušan Giba - VŠ pedagóg Žilinskej univerzity, ústavu TV Žilinskej UNi v Žiline so špecializáciuou na futbal a futsal

Basketbal- Mgr. Andrea Izaková , PhD.- VŠ pedagóg katedra TV a športu Filozofickej fakulty univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, so špecializáciou na basketbal a trénerka univerzitného ženského basketbal. tímu

Florbal - Mgr. Martin Mokošák, PhD. - VŠ pedagóg, vedúci katedry TV Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave

Futbal - PaedDr. Vladimír Harčárik - VŠ pedagóg a vedúci Katedry TV Technickej univerzity Košice so špecializáciou na Futbal

 

Oceňovanie kolektívov: najlepšie slovenské akademické tímy v sezóne 2014-2015

Flórbal FBC Grasshoppers AC UNIZA Žilina - 1.miesto 

Volejbalový klub EUBA – volejbal ženy - 1.miesto

Florbalový klub Akademik TUKE - 2.miesto

 

Oceňovanie: Športovci a tréneri z univerziády v r. 1995 Jaca Španielsko – spomienka po 20. rokoch.

Libuša Husovská - Trénerka bežeckého lyžovania

Jaroslava Paričková - 9. miesto bežecké lyžovanie (10 km klasicky)

 

Oceňovanie: Športovci a tréneri z univerziády v r. 1995 Fukuoka, Japonsko – spomienka po 20. rokoch

Darina Morancová - Trénerka plávanie

Martina Moravcová - 1. miesto plávanie (100m VS), 3. miesto (200m polohové preteky do 60km)

 

Oceňovanie športovcov - SZU Štrbské Pleso – Osrblie 

MENO

DISCIPLÍNA

UMIESTNENIE

ŠKOLA

Paulína Fialková 

 

Biatlon - šprint na 7,5 km
Biatlon – stíhačky
Biatlon – individ. preteky na 15 km

1. miesto
2. miesto
3. miesto

UMB BB

 

Oceňovanie športovcov SZU Granada

MENO

DISCIPLÍNA

UMIESTNENIE

ŠKOLA

Zuzana Stromková

Freestyle lyžovanie

2.miesto

Univerzita Jana Amosa Komenského v Prahe 

Jana Gantnerová     

Alpské lyžovanie - kombinácia

3.miesto

EUBA 

Matej Falát

Zjazdové lyžovanie SL
Zjazdové lyžovanie SC

2.miesto

3.miesto

TUKE

Federica Testa  a Lukáš Csolley

Krasokorčuľovanie

3.miesto

UK BA (Csolley)

 

Oceňovanie športovcov - SLU Gwangju 2015

MENO

DISCIPLÍNA

UMIESTNENIE

 

Filip Marinov           

Streľba - trap jednotlivcov

2.miesto

SPU Nitra 

Filip Marinov, 

Július Vass,

Matúš Dudo     

Streľba - muži trap

3.miesto

SPU Nitra 
STU BA 
ŠKP Banská Bystrica

Matúš Bubeník

Atletika - skok do výšky

2.miesto

Brno

Katarína Listopadová  

Plávanie - 100m motýlik

3.miesto

Paneurópska VŠ v BA